Це одна з найблагородніших і потрібних професій у світі, адже екскурсоводи є колективними зберігачами всіх знань і творчих здобутків людства, незалежно від того про що йде розмова – про галерею живопису, архітектурні ансамблі або музеї техніки.
Датою заснування Дня екскурсовода вважається 1990 рік. Засновником його можна вважати президента Міжнародної федерації екскурсоводів Т. Лоізідес, яка виявила власну ініціативу в цьому питанні. Це рішення знайшло живий відгук у більшості держав планети – адже екскурсоводи є сьогодні практично в кожній країні.
Державний політехнічний музей при КПІ ім. Ігоря Сікорського – єдиний в Україні заклад, де представлено історію становлення основних галузей вітчизняної техніки, внесок України в історію розвитку техніки у світі.
Екскурсія по музею завжди починається із зали історії КПІ. Тут відвідувачі знайомляться з історією найбільшого університету України: передумовами і обставинами його створення, функціонуванням і діяльністю в різні історичні епохи – царської Росії, Радянського Союзу і незалежної України. У вітринах розміщені експонати з відповідних періодів історії КПІ: фотографії, документи, дипломи, прилади, особисті речі та ін. У фондах музею зберігаються багато експонатів, які періодично виставляються в експозицію, і які постійно поповнюються новими надходженнями.
В залі представлена фотогалерея видатних вчених, інженерів, конструкторів і викладачів, життя і діяльність яких пов’язана з КПІ.
Всі студенти КПІ обов’язково відвідують музей, в якому їх знайомлять з історією ВНЗ. Також проводяться екскурсії для школярів, студентів інших ВНЗ та почесних гостей університету.
Екскурсія проводиться далі по таких розділах:
– Електроніка
– Приладобудування
– Інформатика
– Студія навчального телебачення
– Корисні копалини
– Металургія
– Зварювання
– Машинобудування
– Промислові технології
– Транспорт
– Енергетика
– Стрілецька зброя
– Авіація і космонавтика.
Зробити екскурсії цікавими, корисними допомагають співробітники Державного політехнічного музею.
У відділі історії КПІ екскурсії ведуть:
1. Татарчук Віталій В’ячеславович (зав. відділом) – це захоплюючі розповіді з історії КПІ з часів заснування до сьогодення; історії авіаційного напрямку освіти, науки і техніки в КПІ; про видатних особистостей, пов’язаних з авіаційним напрямком освіти, науки і техніки в КПІ; з історії «найпопулярнішої гри мільйонів» – футболу – в Києві і КПІ.
2. Бакаєва Любов Анатоліївна – досліджує та ділиться з відвідувачами родзинками з «Польських сторінок історії Київської політехніки», сторінок життя письменника І.Франка в історії Києва та Київського політехнічного інституту; видатного спортсмена КПІ Валерія Лобановського; історії співпраці ДПМ КПІ з музеєм письменника К.Г.Паустовського в Києві.
3. Баштова Людмила Станіславівна – розкриває тему жінок в космосі, космічні секрети, ділиться своїми дослідженнями математичної школи КПІ.
У відділі з науково-дослідної експозиційної та виставкової роботи екскурсії розробляють та проводять:
1. Лупаренко Григорій Володимирович (зав. відділом) – знаходить підхід до будь-якої аудиторії слухачів, розповідаючи такі складні теми, як історія стрілецької зброї; історія сухопутного та водного транспорту; історія вітчизняних двоколісних транспортних засобів. Він глибоко вивчає та розкриває під час екскурсій теми внеску вітчизняних інженерів в розвиток техніки, внеску студентів та викладачів КПІ в розвиток техніки.
2. Шульга Ольга Миколаївна – знає все про розвиток техніки зв’язку, історію мобільного зв’язку в Україні; історію процесорів; внесок КПІ в розвиток інформатики.
3. Озоженко Тетяна Іванівна – досліджує прилади для вимірювання температури, електронні мікроскопи, теплометрії; заглиблюється в історію друкарської машинки, історію електроніки та приладобудування.
Екскурсовод відділу науково-освітньої роботи Швидка Світлана Володимирівна володіє знаннями для проведення екскурсії на будь-яку тему в музеї. Глибоко розкриває теми з історії обчислювальної техніки, історії телекомунікацій; історії телеграфу і телефону; історії розвитку зварювання.
Зав. відділом історії авіації та космонавтики Грачов Сергій Іванович захоплює своїми розповідями з історії авіації і космонавтики, які підкріплює живими спогадами ветеранів космодрому Байконур; зачаровує молодь фактами з життя видатних конструкторів, аіаторів і космонавтів; знайомить з літаками, космічними апаратами та їх секретами.
Щорічно в музеї відбуваються більше 1000 екскурсій, його відвідують діти, дорослі, родини, школярі, студенти
І щодня наші екскурсоводи дарують всім відвідувачам свої знання, своє завзяття, надихають їх на нові дослідження та вдосконалюються для нових екскурсій.