Політика збереження та обміну даними досліджень

У світовому середовищі наукової комунікації зростає увага дослідників, видавців, організацій, що фінансують дослідження, університетських бібліотек тощо, до теми збереження та обміну даними досліджень.

Все більше рецензованих журналів приймають та дотримуються політики, що передбачає представлення не тільки результатів дослідження у вигляді публікацій, а й забезпечення доступу до даних досліджень.

Наприклад, міжнародне видавництво Springer Nature пропонує журналам дотримуватися наступних правил:

– полегшити дослідникам обмін даними та файлами, що супроводжують їхні публікації;

– стандартизувати процедури щодо дослідницьких даних, де це доречно;

– заохочувати опублікування результатів тих досліджень, які можна відтворити завдяки вільному доступу до їхніх вихідних даних;

– сприяти впровадженню інновацій у сфері обміну даними та пов’язаними з ними цифровими інструментами та послугами;

– забезпечити можливість доступу до даних досліджень у процесі рецензування рукописів;

– покращити обслуговування читачів через забезпечення послідовного зв’язку  між статтями та даними досліджень;

– забезпечити спеціальну службу підтримки дослідницьких даних для авторів та редакторів Springer Nature.

Пропонуємо науковцям заглиблюватися в цю тему, щоб зберігати та поширювати дані своїх досліджень, підтримуючи таким чином відкритість, прозорість, відтворюваність досліджень та сприяючи розвитку більш справедливого, ефективного та підзвітного дослідницького середовища. Більше про видавців та журнали, що заохочують або вимагають від авторів надання доступу до даних досліджень для своїх статей, можна переглянути за посиланням.

Засади щодо даних видавництва Taylor & Francis.

Засади щодо даних видавництва Wiley.

А інформація про архіви, в яких можна зберігати дані своїх досліджень доступна за посиланням.

Наприклад, якщо Ви проводите дослідження в галузі матеріалознавства, то для збереження дослідницьких даних можна розглянути такі платформи як NoMad Repository та Materials Cloud.

Окрім тематичних архівів для розміщення даних досліджень також є універсальні репозитарії, наприклад, Zenodo та Figshare. Інструкції щодо розміщення матеріалів на цих платформах від Бібліотеки КПІ можна переглянути в інституційному репозитарії нашого університету ELAKPI:

– Інструкція з реєстрації користувача та розміщення матеріалів у Figshare;

– Інструкція з реєстрації користувача та розміщення матеріалів у Zenodo.